Rok 2022 przyniósł wiele zmian w życiu społecznym i gospodarczym dla nas wszystkich. Ze względu na ograniczone zasoby paliw kopalnych w Europie wzrost zapotrzebowania na pompy ciepła był zupełnie zaskakujący dla zakładów produkcyjnych co skutkuje ograniczoną dostępnością produktów w Europie. Duże zapotrzebowanie na urządzenia połączone z ograniczoną dostępnością surowców produkcyjnych skutkuje obecnie znacząco wydłużonym czasem oczekiwania na montaż pomp ciepła zarówno gruntowych jak i powietrznych. Wielu producentów deklaruje dostępność swoich produktów na trzeci kwartał 2023r. bądź całkowicie blokuje możliwość składania zamówień.
Ograniczone zasoby stałych dostawców skłoniły nas do poszukiwań innych producentów, którzy do niedawna pozostawali niezauważeni na rynku pomimo profesjonalnych rozwiązań technicznych oraz wysokiej jakości produktów. Jednym z takich producentów jest szwedzka firma CTC produkująca zarówno gruntowe i powietrzne pompy ciepła.
Producent wyróżnia się zaawansowanymi sterownikami umożliwiającymi integrację wielu źródeł ciepła, rozwiązaniami do gorącej wody o podwyższonym standardzie higienicznym, eleganckim design oraz możliwością tworzenia kaskadowych układów pomp ciepła na cele przemysłowe.
Pierwsze pompy ciepła dotrą do nas jeszcze we wrześniu i zapewnią ogrzewanie biurowca generując łącznie moc grzewczą na poziomie 110kW. Urządzenia w ofercie producenta są idealnym rozwiązaniem do obiektów budowlanych jednorodzinnych, przemysłowych, użyteczności publicznej i innych wymagających ogrzewania wodnego w sezonie grzewczym. Dostępność produktów małej mocy przeznaczonych na cele jednorodzinne deklarowana jest na styczeń oraz marzec 2023 w zależności od modelu urządzenia.
Nikon Gawryluk